Linux Nvidia Optimus YapılandırmasıGünümüzde ekran kartı üreticileri arasında AMD ve Nvidia gelmektedir. Bu iki ekran kartının belirli model ve sürümlerine göre karşılaştırmalar konusunda net olarak bir söz söylemek, hangisinin daha iyi hangisinin daha kötü olduğunu söylemek oldukça zordur. Hani her ürünün kendisiyle aynı kategoriye giren diğer ürün ile karşılaştırılmasında iyi olanın belirlenmesi için bakılacak yer siz kullanıcılardır. Çünkü bazı insanlar için Ati ekran kartları daha iyi olurken bazı insanlar için ise Nvidia ekran kartları iyi görünmektedir. Aslında kullanım amacınıza göre ekran kartı seçmeniz gerekmektedir. Gnu/Linux sistemler için Nvidia şirketinin desteğinin daha fazla olduğundan, Linux sistemler için Nvidia ekran kartı kullanmanızı öneriyoruz. Son zamanlarda Nvidia Optimus Teknolojisini üretmiştir. Bu sayede güç tasarrufu sağlanarak bilgisayarda ekran kartı üzerinde bindirilen yükün hafifletilmesi sağlanmaktadır. Optimus teknolojisine sahip ekran kartlarında İntel + Nvidia olmak üzere iki adet ekran kartı bulunmaktadır. Bu iki ekran kartı tümleşik olarak bulunmaktadır.

Optimus teknolojisinin çalışma prensibi

,
Hafif ve gereksinimi düşük olan işlemlerde,programlarda İntel ekran kartı aktif olarak kullanılır, daha fazla gereksinime ihtiyaç duyan program ve işlemlerde ise(oyun oynamak, 3D Cat/Cam programları vb..) Nvidia aktif olur ve İntel pasif konuma geçer. Böylece bilgisayarın gerekmediği sürece az enerji tüketmesi ve kasmaması, ısınmaması sağlanmış olur. İntel ekran kartının eltından kalkabileceği programlarda Nvida kartına gerek olmadığı için Nvidia pasif kalır.
Optimus teknolojisinin genel olarak çalışma prensibi bu şekilde olmaktadır. İntel ekran kartı bir çok oyun ve programda Nvidia kartın sunduğu performansı sunabilmektedir. Bu işlem Windows sistemlerde otomatik olarak gerçekleşmektedir. İntel kartın sıınması ve fazla yük altında kalması sözkonusu olduğu anda otomatik olarak İntel pasif konuma geçer ve Nvidia aktif konuma geçer. Linux sistemlerde henüz Optimus teknolojisi için yeterli destek sunulmamaktadır. İlerleyen zamanlarda bu desteğin gelmesini temenni ediyoruz. Linux sistemlerde, optimus teknolojisini kullanabilmeniz için Bumblebee programı bulunmaktadır. Bumblebee programı Windows ortamında yapılan İntel ve Nvidia arasındaki geçisi sağlamaktadır. Fakat bunu manuel olarak sizin yapmanız gerekmektedir. Bumblebee programını ve ihtiyaç duyduğu diğer programları bilgisayarınıza kullandığını Linux dağıtımına göre(Arch,Slackware,Ubuntu,Pisi,Debian,OpenSuse,Fedora,Gentoo vb..) sisteminize kurarak kullanabilirsiniz. bu paylaşımda sizlere Optimus teknolojisini anlatarak Bumblebee kurmadan önce yeterli bilgiyi elde etmenizi sağlamaya çalıştık. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ilgili sitede kullandığınız Linux çeşidine tıklayıp, kurulum aşamalarını uygulayabilirsiniz. Bumblebee-Optimus-Kurulumu Her Linux dağıtımı kendine özel bir kurulum yöntemine sahiptir. Örneğin, Arch linux bumblebee kurulumu sayfasına baktığınız zaman Arch Linux tabanlı diğer Linux sistemlerinde(Manjaro,Antergos vb..) de aynı yöntemi izleyebilirsiniz. İsterseniz örnek olması adına Ubuntu üzerinde Bumblebee kurulumunu beraber yapalım.

Ubuntu Bumblebee Kurulumu

sudo apt-get install bumblebee bumblebee-nvidia primus linux-headers-generic
Son olarak bilgisayarınızı kapatıp açınız. Restart. Bu işlemler sonucunda Ubuntu Linux İşletim Sistemine Bumblebee kurulumunu yapmış olacaksınız. Herhangi bir programı Nvidia kart ile çalıştırmak için,
optirun program_adı
komutu şeklinde kullanabilirsiniz. Kurulan Bumblebee doğru kurulmuşmu test etmek için ise;
optirun glxinfo
kodunu çalıştırınız. Diğer Linux çeşitlerinde yukarıdaki bağlantıdan ilgili sayfaya giderek kurulum aşamalarını uygulayıp gerçekleştirebilirsiniz. Kolay gelsin. Eğer bir sorun ile karşılaşırsanız aşağıdaki yorum formuna yazarak bizlere sorabilirsiniz.Diğer Paylaşımlar
Yorumlar