Linux Kullanıcı EklemeBazı Linux dağıtımlarında Linux kurulumunu yaptıktan sonra sizden bir adet Standart Kullanıcı eklemenizi istediğini görürsünüz. Bunun temel amacı özellikle acemi kullanıcılar için bir güvenlik önlemi almaktır. Bu şekilde kullanıcının kök dizinin tamamında erişim yetkisi olmayacak ve virüs yada benzeri uygulamaların sisteminizde root yetkisi ile çalıştırılması engellenmiş olacaktır. Örneğin internetten bir dosya indirdiniz ve dosyadaki komutları kullanmak istiyorsunuz yada bir İnternet Tarayıcı'dan bir Web sayfası açtınız ve Web sayfasında zararlı kodlar bulunmakta öyleki bu kodlar sisteminizden bazı dosyaları çalmayı yada sistem dosyalarınızı değiştirerek/silerek sisteminizi kullanılamaz hale getirebilir. Bu ve bunun gibi durumlarda Linux kurulumu yaptıktan son ilk işinizin bir Standart Kullanıcı oluşturmak olması gerekmektedir. Daha sonra root yetkisine ihtiyaç duyduğunuz zaman "sudo" yada "su" ile root yetkisini elinize kolaylıkla zaten alabilirsiniz. Bu kullanım için bu bağlantıyı inceleyebilirsiniz. TıklayıNız Linux dağıtımlarında kullanıcı eklemek için temelde iki adet komut bulunmaktadır. İlk komut ile kullanıcı ekleme işlemi yapılırken sadece "adduser" komutu yazılır ve program bizlerden sırası; Evet Terminal ekranında sadece "adduser" komutunu yazdığınız zaman sizden sırası ile yukarıdaki bilgileri girmenizi ve Enter'a basmanızı isteyecektir. En son aşamada sizlere kullanıcıyı oluşturmanız için Enter'a yada işlemi iptal etmeniz için Control+C tuş kombinasyonunu kullanmanızı isteyecektir. Son olarak Enter a bastıktan sonra kullanıcıyı eklemiş olursunuz. Kullanıcı oluşturduktan sonra yeni kullanıcı hesabı ile sisteme giriş yaptıktan sonra yada Root kullanıcısı ile bir Terminal açarak aşağıdaki komutu çalıştırarak oluşturulan kullanıcıya ait şifreyi belirleyebilir/değiştirebilirsiniz.
passwd kullanıcı_adı
komutunu yazdıktan sonra iki defa şifreyi girerek şifre belirleme/değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Diğer komut useradd komutu ile olması gereken(kullanıcı adı, kullanıcı home dizini, shell tipi vb..) değerleri bir satırda vererek kullanıcı ekleyebilirsiniz. adduser komutunun yaptığı işlemleri yarı manuel olarak yapmanızı sağlamaktadır. Kullanıcı ekleme - kullanıcı adını belirleme
useradd kullanıcı_adı
Kullanıcı şifresini belirleme
passwd kullanıcı_adı
Kullanıcıya ait Home dizini belirleme
useradd -d /home/kullanıcı_adı  kullanıcı_adı
Kullanıcıya ait UID(Unique Identification Number), sadece o kullanıcıya ait olan bir kullanıcısı numarası belirleme, root kullanıcısının UID numarası sıfırdır !
useradd -u 123 kullanıcı_adı 
Kullanıcıya ait özel grup ID ile grubunu belirleme, bunun için grubun ID numarasını bilmeniz gerekmektedir.
useradd -g 500 kullanıcı_adı
Kullanıcıyı ek gruplara üye yapmak,bunun amacı o gruba ait dosyalar/işlemler üzerinde kullanıcıya hak vermek
useradd -G wheel,floppy,video,audio,netdev,bumblebee vb..  kullanıcı_adı
Home dizini olmadan kullanıcı eklemek
useradd -M kullanıcı_adı
Kullanıcıyı bir geçerlilik süresi ile belirleme, son kullanma tarihi gibi düşünebilirsiniz
useradd -e 2016-11-21 kullanıcı_adı
Kullanıcıya şifresinin son bulacağı gün sayısı belirleme, belirlenen gün sonunda kullanıcının şifresi olmayacaktır. Aşağıdaki örnekte kullanıcının 15 gün sonra şifresi olmayacaktır.
useradd -e 2016-11-21 -f 15 kullanıcı_adı
Kullanıcıya ait özel bilgileri belirleme, kullanıcı adı,telefon numarası vb..
useradd -c "Mehmet Akif Ersoy" kullanıcı_adı
Kullanıcıya ait Shell belirleme,/bin/bash, /bin/sh, /bin/nologin vb.. shell türleri için yandaki bağlantıyı incelemenizi öneriyoruz TıklaYınız
useradd -s /bin/bash kullanıcı_adı
Kullanıcıya ait birden fazla değer belirleme, "-m -d" ile kullanıcıya ait home dizini, "-s" ile kullanıcıya ait Shell türünü ve "-U" ile kullanıcıya ait kendi isminde grup oluşturmak ve kullanıcıyıa bu gruba dahil etmek için kullanılır.
useradd -m -d /home/kullanıcı_adı -s /bin/bash -c "www.linux.web.tr" -U kullanıcı_adı
Tüm kullanıcıların bilgileri /etc/passwd dosyası içerisinde saklanmaktadır. cat /etc/passwd komutu ile dosya içerisiğini görebilirsiniz. İlgili dosyayı incelediğiniz zaman birçok kullanıcının olduğunu göreceksiniz. Sadece siz ve sizin gibi kullanıcılar sisteminizde yoktur bunun yanında sistem kullanıcıları da bulunmaktadır. Daha iyi anlaşılabilmesi için sistem kullanıcılarını şu şekilde anlatabiliriz. Sahip olduğunuz Linux sisteminizi bir Devlet olarak düşünelim. O Devlet'in bir Başkanı olacaktır, bu Başkan Root olsun, birde başbakan ve bakanlar olacaktır bunalarıda Standart kullanıcılar olarak düşünelim. Birde bakanlıklarda, devlet kurumlarında çalışan memurlar(Diplomatlar,Müsteşarlar vb..) olacaktır bunlarıda sistem kullanıcıları olarak düşünelim. Bu sistem kullanıcılarının belirli bir çalışma ortamları ve belirli izinleri vardır. Sistem kullanıcıları sadece kendilerine ayrılmış bölümlerde söz hakkına sahip olurlar ve sadece kendi bölümlerinde işlerini gerçekleştirirler. Kullanıcı hiyerarşisini bu şekilde düşünebilirsiniz. Örneğin sisteminize Apache kurulumu yaptığınız zaman bir adet apache kullanıcısı oluşturulur ve Apache işlerini gerçekleştirmek için bu kullanıcı görev alır. Sİstem kulanıcılarına ait bir Shell türü, home dizini yoktur. Bu şekilde bir kullanıcı eklemek istiyorsanız aşağıdaki şekilde bunu yapabilirsiniz.
useradd -M -N -r -s /bin/false -c "Sİstem kullanıcısı"  sistem_kullanıcısı_adı
Burada ; anlamlarına gelmektedir.Diğer Paylaşımlar
Yorumlar