Sonradan Swap Alanı EklemekLinux dağıtımlarında Swap alanı yani takas alanı kullanmak çoğu zaman bizlere fayda sağlamaktadır. Öyleki, baze bilgisayarlarda Ram miktarı yeterli gelmiyor ve sistemde donmalar meydana geliyor. Bunun için hard disk bölümünden belirli bir miktarı Swap olarak kullanmak bizlere ekstra Ram kullanmamızı sağlayacaktır.

Peki normalde swap nasıl oluşturulur ?

Normal olarak Had disk bölümlemesi yapılarak ayarladığımız hard disk bölümünü sisteme Swap olarak tanıtmamız yeterlidir. Örneğin /dev/sda3 bölümünü 4 Gb büyüklüğünde olmak üzere Swap olarak kullanmayı istiyor olalım. O zaman Root yetkisi ile aşağıdaki komutları kullanarak Swap alanını aktif yapabiliriz.
mkswap  /dev/sda3
bu komut ile Swap bölümü oluştuurluyor, türü Swap olarak işleniyor ilgili disk bölümünün. Daha sonra Swap bölümünü aktifleştirmek için aşağıdaki komutu kullanırız,
swapon  /dev/sda3
bu şekilde Swap alanı /dev/sda3 üzerinde aktifleştirilecektir. Son olara ilgili fstab dosyasına ilgili bölümü ve bağlantı noktasını ekliyoruz. Böylece bilgisayar açıldığı zaman Swap bölümü otomatik olarak bağlanacakır. Kullandığınız dağıtıma göre fstab dosyasına swap nasıl eklenir bunu kullandığınız Linux dağıtımı web sitesine bakarak öğrenebilirsiniz. Örnek bir Swap bölümü otomatik ekleme örneği aşağıdaki gibi olacaktır.
/disk/bölüm  none  swap  sw  0  0

Sonradan Dosya Olarak Swap Ekleme

Herşey iyi güzel fakat her zaman söylediğimiz gibi biz Linux kullananlar için birbirinden güzel binbir çeşit farklı yöntem bulunmaktadır. Linux kullanmanın tadı her zaman bir başka. Bu tür Hard disk ile uğraşmadan normal bir text dosyası gibi dosya oluşturup daha sonra bunu Swap olarak kullanabilir miyiz ? Evet kullanırız. Şöyle ki, mesela siz formatı attınız ve sistemi kurdunuz fakat Swap alanı eklemediniz, yada sistemi kurdunuz fakat Ram miktarınızın yeterli olduğunu düşündünüz ama sonralarda bilgisayarda kasmalar oldu yada sistemi kurdunuz ve Swap miktarını dinamik olarak zevkinize ve ihtiyacınıza göre kullanmak istediniz Evet arkadaşlar herhangi bir sebepten ötürü Swap alanını sonradan Hard disk bölümü kullanmadan kullanmak isteyebilirsiniz. Bu gibi bir durumda, işlemini çok kolay yapabiliriz.

Swap Oluşturma Örneği

Mesela 4 GB büyüklüğünde bir Swap oluşturmak isteyelim. Ve bu dosya home dizinimiz içerisinde olsun.(Yada siz nerede isterseniz orada oluşturun). Şimdi Swap dosyamızın adı swapx olsun. dd komutu ile bu dosyanın boyutunu ayarlayabiliriz. Swap dosyasını oluşturmak için,
dd if=/dev/zero  of=/home/kullanıcı_adınız/swapx  bs=1G count=4
yukarıdaki komut ile içerisinde sıfırlar dolu olan yani bomboş bir 4 GB büyüklüğünde ve swapx adında dosya oluşturmuş olduk. Count değerini 5 yaparsak o zaman 5 GB büyüklüğünde dosya oluşacaktır. Bu size kalmış. Genellikle en fazla Ram miktarınızın 2 katı kadar Swap ekleyiniz. Şimdi dosyamızı Swap dosyası haline getirelim.
mkswap   /home/kullanıcı_adınız/swapx
burada ise swap dosyasını oluşturduğunuz dizini yazıyoruz. İstediğiniz yerde oluşturabilirsiniz. Tavsiyemiz home dizini içerisinde oluşturunuz. Daha sonra aşağıdaki komut ile Swap dosyası izinlerini ayarlayalım.
chmod 0600   /home/kullanıcı_adınız/swapx
Son olarak Swap dosyasını aktif yapalım. Öncelikle free -m komutu ile Ram ve Swap değerlerinize bakınız. Şu anda Swap aktif değil, aktif olduktan sonra bu komut ile değerleri tekrar kontrol ediniz. Swap aktif etme,
swapon   /home/kullanıcı_adınız/swapx
şimdi tekrar free -m komutunu kullanınız ve Swap alanının olduğunu görünüz. Son Söz: Arkadaşlar eklediğimiz bu Swap dosyası, bilgisayar her açıldığında otomatik olarak eklenmeyecektir. Tabi biz birşeyler yapmazsak. Bilgisayarın her açıldığında otomatik olarak swap dosyasını eklemesi için. Açılış programlarına swapon   /home/kullanıcı_adınız/swapx komutunu ekleyebilirsiniz. Yada eğer /etc/rc.d/rc.local dosyası sisteminizde var ise dosyanın en altına swapon   /home/kullanıcı_adınız/swapx komutunu ekleyiniz ve kaydediniz. Bu şekilde bilgisayar her açıldığında bu dosyadaki komutlar otomatik olarak çalıştırılacak ve Swap otomatik olarak aktif olacaktır. Son olarak, dd komutu ile sıfırlı dosya oluşturma işleminde dosya içeriği yazılarak oluşturuluyor. Eğer, dosyaları çok hızlı oluşturmak isterseniz. Aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz. Bu komut ile çok daha hızlı şekilde dosyalar oluşturabilirsiniz.
fallocate -l 4G /dosya/adı
burada 4G olan yere istediğiniz bir boyutu yazabilirsiniz. DD komutundan çok  daha hızlı olduğunu deneyerek görebilirsiniz. Dosya oluşturduktan sonra işlemler yukarıdaki gibi aynı olacaktır. Takıldığınız yerlerde aşağıdaki yorum formunu kullanabilirsiniz.Diğer Paylaşımlar
Yorumlar