Kali Linux Hakkında


Kategori:
açıklama

Kali Linux Hakkında

Evet bu paylaşımımızda sizlere diğer bir Linux distro çeşidi olan Kali Linux hakkında tanıtıcı bilgileri sunacağız. Önceki konularımızda da sürekli paylaştığımız üzere, Linux demek bir çekirdek, kök demektir. Linux demek bir işletim sistemi demek değildir. Linux çekirdeği ve bazı bileşenler bir araya gelerek Linux İşletim Sistemini meydana getiriyorlar. Bir çok Linux çeşidi bulunaktadır. Bazıları çokça bilindik olmasına karşın bazılarının adını bile henüz duymamışızdır. Bunu en temel nedeni, Linux işletim sistemlerinin paket yapısı gibi özelliklerinin her isteyen kişi yada grup tarafından ücretsiz ve özgürce değiştirilerek yeni sistemlerin oluşturulmasıdır. Sizde isterseniz sabırla ve emekle kendinize ait bir Linux İşletim Sistemini oluşturabilirsiniz. Tabi bunun kolay olduğunu söyleyemiyoruz :) Gelelim konumuza, diğer bir Linux çeşidi olan Kali Linux.

Kali linux Hakkında Temel Bilgiler

Kısaca Kali Linux hakkında yukarıdaki bilgileri sıralayabiliriz. Kali linux çoğu insan tarafından kablosuz ağ şifresini kırmak için kullanılmaktadır. Adını belkide bütün Dünya'ya bu şekilde duyurmuştur. Kali linux'ta olan pentest araçlarını diğer Linux çeşitleri için de bulabilirsiniz. Tek fark Kali linux'ta bu araçlar hazır gelmektedir sonradan kurulumla uğraşmazsınız.

Son Tavsiyeler

Siz siz olun sakın Linux'e ilk başladığınızda sakın bir linux çeşidi ile yetinmeyin. Özünde bütün linux çeşitleri aynıdır, Tek fark kullandıkları paket yapıları ve arkalarındaki destektir. Mesela siz Slackware kullanmak istiyorsanız o zaman gerçekten kodlama bilmek ve sabırlı olmayı öğrenmelisiniz. Çünkü Slackware Linux ve benzeri sistemler sistem üzerindeki hakimiyeti son dereceye kadar size vermektedir. Slackware gibi sistemler hemen hemen bütününde yapılan ve yapılacak işlemlerin, kurulumların, ayarların sizin tarafınızdan el ile oluşturulmasını sunmaktadır. Bunun anlamı hakimiyetin sizde olduğunu ve sizden habersiz sisteminizde kuş dahi uçmayacağını bildirmektir. Öte yandan Kali linux, Ubuntu gibi işletim sistemleri ise daha kolay, tıkla kur mantığı ile çalışmaktadır. E haliyle siz arka planda ne olduğunu, hangi programın hangi bağımlılıklarının olduğunu, nasıl derlendiğini vb. bilgileri fazla görmezsiniz. Bu işletim sistemleri Linux ile yeni tanışmış insanlara önerilmektedir. Fakat sorunda burada başlıyor, siz Linux öğrenmek ve bilgisayar üzerinde hakimiyetin sizde olmasını istiyorsunuz. Fakat Ubuntu gibi sistemleri kurdğunuz zaman bir süre sonra size Windows işletim sistemi gibi gelmeye başlayacaktır. Bundan dolayı Linux kullanmayı bırakan çokça insan bulunmaktadır. Tabi zafer her zaman sabredenlerin olacaktır. Siz siz olun Linux öğrenmeye kararlıysanız en az 5 adet linux distro çeşidini bilgisayarınıza yada sanal bilgisayarlara kurarak deneyiniz. Her kurulumda işletim sistemini en az bir hafta deneyiniz. Sonre nemi oluyor ? Sonra siz değil, size hitap eden Linux sizi seçiyor, size kancasını atıyor ve sizinle bütünleşiyor. Bazen bilgisayarı açıp sadece masaüstüne bakmak Terminal'de bir kelime komut dahi yazmak size zevk ve heyecan veriyor. O yüzden deneyebildiğiniz kadar Linux çeşidi deneyiniz, sonrasını Linux'a bırakın. Şimdiden kolay gelsin, sabırlı olmak size kazandıracaktır. Takıldığınız yerlerde yorum yazarak bize sorabilirsiniz bildiğimiz ölçüde İnşallah sizlere yardımcı olacağız :)Diğer Paylaşımlar
Yorumlar