Linux Bash Üç Örnek Uygulama


Kategori:
kullanım

Linux Bash Örnek komutlar ve uygulamalar serimize devam ediyoruz. Bu paylaşımımızda yine bizlere sıkça lazım olan üç temel uygulamayı anlatacağız. Bu şekilde birçok uygulamanın nasıl kullanıldığını sizlere sunmaya devam edeceğiz.

Linux Bash Örnek 1

İlk örneğimizde outside IP adresimizi nasıl öğreniriz bunu gerçekleştirelim. Burada kastedilen IP adresi modemin almış olduğu dışarı IP adresidir. 192.168 ile başlayan iç IP adresi değildir. Bunun için www.whatismyip.com adresine girerek ve dışarı IP adresinize bakabilirsiniz
wget -qO- ifconfig.me/ip 88.256.548.15
evet gördüğünüz gibi IP adresimizi bulduk.

Linux Bash Örnek 2

Bu örneğimizde en fazla lazım olan ve işimizi çok kolaylaştıran bir uygulamayı gerçekleştirelim. Herhangi bir dosya içerisinde bir kelimeyi aradığımızı varsayalım. Örneğin, elimizde yüzlerce hatta binlerce adet dosya olsun. Bunlar php,html,css,js dosyaları gibi dosyalar da olabilir. Peki şimdi bu dosyaların hangisinde tevekkül kelimesinin olduğunu nasıl anlayacağız. Her dosyayı tek tek açarak kontrol edersek çok fazla zaman kaybı yaşarız. Bunun için aşağıdaki komut ile herhangi bir klasör içerisinde alt klasörler dahil bütün dosyaları tarayarak istediğimiz kelimenin hangi dosyalarda olduğunu kontrol edebiliriz. Şimdi tevekkül kelimesinin abc adlı klasör içerisinde ve bu klasör içerisindeki bütün alt klasörler içerisinde hangi dosyalarda olduğunu bulalım. Öncelikle Terminal ekranından abc klasörü içerisine girelim.
find . -type f -print0 | xargs -0 grep "tevekkül"
bu komut ile Terminal ile içerisinde bulunduğumuz aktif dizin içerisinde tevekkül kelimesinin olduğu bütün dosyalar taranır. Daha sonra kelimenin bulunduğu dosya isimleri ve kelimenin olduğu satır ekranda yazdırılır. Yada sadece aradığımız kelimenin olduğu dosya isimlerini bulalım.
find . -type f -print0 | xargs -0 grep -l "tevekkül"
evet bu komut ile de aradığımız kelimenin sadece hangi dosyalarda olduğunu görebiliriz. İki kullanımı deneyerek sonuçlarını gözlemleyiniz böylece daha iyi anlamış olacaksınız.

Linux Bash Örnek 3

Son örneğimizde herhangi bir Linux sistemde kurulu olan programların hangisinde istediğimiz türde kelime geçiyor bunu bulalım. Mesela bir programı kullandınız fakat sonra programı tekrar kullanmak istediğinizde ismini hatırlayamadınız. Yada örneğin bilgisayarınızda yüklü programlardan hangisi disk ile alakalı onu bulmak istiyorsunuz. Örneğimiz, abc kelimesi ile ilgili olan programları araştırma işlemi şeklinde düşünülebilir. Şimdi man sayfasında disk kelimesini içeren programları bulalım. Bunun için; programını kullanabiliriz. Örnek kullanım;
apropos disk cfdisk (8) - display or manipulate a disk partition table cgdisk (8) - Curses-based GUID partition table (GPT) manipulator df (1) - report file system disk space usage diskd (1) - disk daemon; wait for disk to be inserted diskseek [diskseekd] (1) - disk seek daemon; simulates Messy Dos' drive cleaning effect diskseekd (1) - disk seek daemon; simulates Messy Dos' drive cleaning effect fd (4) - floppy disk device fdformat (8) - low-level format a floppy disk fdisk (8) - manipulate disk partition table fdmount (1) - Floppy disk mount utility fdrawcmd (1) - send raw commands to the floppy disk controller gdisk (8) - Interactive GUID partition table (GPT) manipulator git-count-objects (1) - Count unpacked number of objects and their disk consumption git-credential-store (1) - Helper to store credentials on disk grub-mkstandalone (1) - make a memdisk-based GRUB image hd (4) - MFM/IDE hard disk devices htcacheclean (8) - Clean up the disk cache . .. ..
şeklinde sistemimizde bulunan ve açıklamalarında disk kelimesi geçen programlar fonksiyonlar listelenir. Yada istediğiniz bir kelimeyi kullanarak o kelimeye ait hangi programlarda işlev bulunuyor görebilirsiniz.Diğer Paylaşımlar
Yorumlar