Linux Siyah Ekran ve Bir Kaç İpucuMerhaba arkadaşlar, Çoğu zaman yeni bir Linux dağıtımını bilgisayarımıza kurmaya çalıştığımız zamanlarda karşımıza çıkan belki de bizleri en fazla sinir eden bir konu. Siyah Ekran(Black Screen), son model bilgisayarlarda daha sık karşılaşılan bir durum. Bunun nedeni Optimus gibi teknolojilerin olmasından ve henüz bu konuda Linux sistemler için yeterli desteğin olmamasıdır. Linux dağıtım İso dosyasını bilgisayarınıza indirdiniz USB yada CDye yazdırdınız fakat Format işlemine geçtiğiniz zaman ekranın öylece siyah olarak yada farklı bir renkte kaldığını ve herhangi bir işlemin yapılmadığını görürsünüz. Bu hata herhangi bir Linux dağıtımına ait değil, hemen hemen bütün Linux dağıtımlarında olmaktadır. Kullandığınız Linux dağıtımına göre birçok çözüm yolu olabilmektedir. Şimdi bunları beraberce inceleyelim, Linux Siyah Ekran Sorunu Çözümleri Öncelikle Format atma işleminde yada normal zamanlarda olsun Grub menüsü karşınıza geldiği zaman tuşuna basarsanız kernel parametrelerinin olduğu satıra düşersiniz. Örneğin format atma USB sini taktınız ve karşınıza bir menü gelmiş olsun genellikle en üstte bulunan seçilidir. Default, LiveCd, gibi yazılar olur. Aşağıda örnek olarak Arch Linux Kurulumunda karşınıza çıkacak olan örnek Grub menüsü bulunmaktadır. Bu sadece bir öenektir. Siz hangi Linux dağıtımını kuruyorsanız aşağıdakine benzer bir pencere ile karşılaşırsınız. linux-siyah-ekran Örneğimizde ilk satırda bulunan seçili seçenek normal olarak Arch Linux i686 mimarisinde boot edilecektir. Tabi eğer 64 bit kurulum yapıyorsanız burası x86_64 gibi bir değer olacaktır. Bunun önemi yok. Yapmak istediğimiz bu tür ekranlarda ne yapacağımızı bilmek. Şimdi siyah ekran sornuna karşı çözümlerimize geçelim.
  1. İlk seçenek seçili iken tuşuna basınız var kernel parametrelerinin olduğu dosya karşınızda açılacaktır. Burada linux= ile başlayan satıra bakıyoruz. Satırda quiet splash  gibi yazılar olacaktır. İlk olarak quiet yazısını siliniz ve F10 tuşu yada açılan sayfanın altında boot için hangi tuşa basmanız gerekiyorsa ona basınız. Eğer olmaz ise splash ve quiet yazılarının ikisini silip tekrar boot ediniz.
  2. Yukarıdaki yöntem başarısız olduysa, tekrardan aynı şekilde kernel dosyasını açınız ve aynı satırda nouveau.modeset=1 yada radeon.modeset=1 gibi yazılar var ise siliniz ve boot ediniz.
  3. Eğer hala başarısız olduysak o zaman aynı şekilde tuşu ile kernel parametrelerini açınız ve nouveau.modeset=1 yazısı var ise burayı noveau.modeset=0 olarak değiştiriniz. Eğer böyle bir parametre yok ise ilgili satırın sonuna nouveau.modeset=0 ekleyiniz ve boot ediniz. Tabi ekran kartınız Nvidia olması durumunda böyle yapmalısınız. Amd ekran kartı kullanıcıları ise aynı şekilde radeon.modeset=1 yazısı var ise burayı radeon.modeset=0 olarak değiştiriniz eğer yok ise, ilgili satırın sonuna radeon.modeset=0 ekleyiniz ve boot ediniz.
Evet arkadaşlar genellikle format işleminde yada bilgisayarın açılması esnasında karşılaşılan Siyah Ekran sorununu bu yöntemler ile aşabilirsiniz. Bunun yanısıra boot işleminde grafiksel arayüz yerine console ekranına yani text moda düşmek için aynı şekilde ilgili satırın sonuna text ekleyiniz. Yada ilgili satırın sonuna rakamını ekleyiniz. Bu şekilde text console ekranına düşersiniz. Bunu ekran kartı gibi modülleri kullanmak istemediğiniz zaman yaabilirsiniz, yada kurmaya çalıştığınız Linux dağıtımını bu şekilde kurmak için yapabilirsiniz. Diğer sorularınız için yorum formu ile bizlere sorunuzu sorabilirsiniz.Diğer Paylaşımlar
Yorumlar