Terminal Ekranından Mail Gönderme


Kategori:
kullanım

Bu paylaşımımızda Terminal ekranında bir satır kod yazarak mail göndermeye çalışacağız. Çoğu zaman mail göndermek için Web tarayıcıya yada mail programını açmaya ihtiyacımız olur. Peki Linux üzerinde Terminal Ekranından mail gönerebilir miyiz? Evet neden olmasın :) Öncelikle mail gönderebilmek için iki adet programın sistemimizde kurulu olması gerekmektedir.

Postfix Kurulumu

Kullandığınız Linux dağıtımına göre öncelikle postfix programını kurunuz. Örneğin ubuntu kullanıcıları apt-get install postfix komutu ile kurabilirsiniz. Sizde kendi dağıtımınıza göre kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Kurulum resimler üzerinde anlatılacaktır. Kurulumu Terminal ekranından yapmanızı öneriyoruz. Postfix programı kurulduğu zaman öncelikle ayarların yapılması gerekmektedir. Program kurulduğu anda kurulum penceresi açılacaktır. linux-mail-gonderme Yukarıda Tab tuşuna basarak <Ok> üzerine gelip Enter'a basarak geçiyoruz. linux-postfix-kurulumu Tekrardan Internet Site seçili iken Tab tuşuna basarak <Ok> yazısının üzerine gelip Enter'a basıyoruz. bash-mail Bu kısımda herhangi bir sistem mail adı giriniz. Bir nickname yada isminiz olabilir. Adı girip Tab ile  <Ok> üzerine gelerek Enter'a basıyoruz. Evet Postfix kurulumu başarılı bir şekilde yapıldı. Şimdi diğer gerekli programımızı kuruyoruz. Mailutils programını kurunuz. Bu program için ekstra bir ayar sözkonusu değil. Sadece programı kurunuz ve diğer adıma geçelim. Not:Örnek olarak gmail kullanacağız. Sizde istediğiniz mail sağlayıcısını kullanabilirsiniz. Yöntemler aynı olacaktır. Bu adımda /etc/postfix/main.cf dosyasını bir text editor ile açarak en altına aşağıdaki kodları ekliyoruz.
relayhost = smtp.gmail.com:587 smtp_sasl_auth_enable = yes smtp_use_tls = yes smtp_enforce_tls = yes smtp_sasl_security_options = smtp_sasl_tls_security_options = smtp_sasl_tls_verified_security_options = smtp_tls_loglevel = 2 smtp_sasl_password_maps = hash:/etc/postfix/smtp_sasl_passwords smtp_tls_per_site = hash:/etc/postfix/smtp_tls_sites tls_random_source = dev:/dev/urandom
Dosyanın son hali aşağıdaki gibi olacaktır. linux-mail-bash Dosyanın son hali yukarıdaki gibi olacaktır. Şimdi diğer adıma geçelim. Aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.
echo "smtp.gmail.com maild-adresiniz@gmail.com:mail-şifreniz" > /etc/postfix/smtp_sasl_passwords
Yukarıda mail adresiniz kısmına tam mail adresiniz ve şifre kısmınada şifrenizi ekleyiniz. Eğer yanlış ekleme yaparsanız bir text editor ile /etc/postfix/smtp_sasl_passwords dosyasını açınız ve istediğiniz şekilde düzeltiniz. /etc/postfix/smtp_sasl_passwords dosyasında smtp.gmail.com  mailadresiniz@gmail.com:mail-şifreniz satırı bulunmalıdır. Bu adımda aynı şekilde /etc/postfix/smtp_tls_sites dosyasına aşağıdaki şekilde bilgileri ekleyelim. Aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterli.
echo "smtp.gmail.com  MUST_NOPEERMATCH" > /etc/postfix/smtp_tls_sites
Son adımda aşağıdaki komutları birer birer çalıştırıyoruz.
cd /etc/postfix chmod go-rx smtp_sasl_passwords postmap smtp_sasl_passwords postmap smtp_tls_sites
İşlemler bu kadar artık istediğiniz zaman Terminal ekranından mail gönderebilirsiniz. Örnek mail gönderimi aşağıdaki gibi olacaktır. Örnek Mail Gönderme 1:
echo "Merhaba" | mail -s "Deneme" mail-adresi@gmail.com
yukarıda son kısma mail göndermek istediğiniz kişinin mail adresini yazmanız yeterlidir. Örnek Mail Gönderme 2: Bu örnekte en sık kullanılan yöntem kullanılacaktır.Öncelikle Terminal ekranında mail -s "Deneme" mail-adresi@gmail.com şablonunda mail komutumuzu yazıyoruz, daha sonra Cc kısmına ilgili olarak eklemek istediğiniz başka bir kişi var ise onun mail adresini yazıyoruz, yok ise boş bırakıyoruz. Enter'a basıyoruz ve mail mesajımızı yazmaya başlıyoruz son olarak Control+D tuşlarına basarak maili gönderiyoruz. linux-sendmail Takıldığınız kısımlarda yorum yazmaktan çekinmeyiniz.Diğer Paylaşımlar
Yorumlar