7
Konuya ait anahtar kelimeler: Unix/Linux dizin,klasör yolu, cd Unix/Linux sistemlerde Shell ile çalışırken, hızlı kod yazmak ve hızlı bir şekilde dizinler arasında gezinmek elbette işlerimizi çok kolaylaştıracaktır. cd : Bu komut ile dizin,klasör değiştirme işlemi yapılır, istenilen dizin,klasör içerisine aktif çalışma alanının taşınmasını sağlamaktadır. Terminal ekranından istediğiniz klasör içerisine geçiş yapmamızı sağlamaktadır. Kullanımı çok basittir. Kullanım : cd /istenilen_dosya/yolu/ şeklinde olmaktadır. Evet gördüğünüz gibi "cd" yazdıktan sonra istediğiniz dizin yolunu yazıyorsunuz ve otomatik olarak o dizin içerisine girmiş oluyorsunuz.
[alax@alax ~]$ pwd /home/alax [alax@alax ~]$
Önce "pwd" ile aktif dizin yolunu, içinde bulunduğumuz klasör adını öğrendik. Terminal şu anda "/home/alax" dizini içerisinde çalışmaktadır. Şu anda örneğin, "ls" komutunu kullanırsam bana "/home/alax" kalsörü içerisindeki dosya/klasörleri listeleyecektir. Şimdi bir önceki derste oluşturmuş olduğumuz "tux" adlı klasörümüzün içerisine girelim, daha sonra tekrardan "pwd" komutunu kullanalım.
[alax@alax ~]$ cd tux/ [alax@alax tux]$ pwd /home/alax/tux [alax@alax tux]$
Gördüğünüz gibi tux klasörü içerisindeyiz. Unix/Linux sistemlerde, her kullanıcının kandine ait bir home klasörü yani evi vardır. O kullanıcıya ait çalışma alanı orasıdır. Siz bir Terminal ekranı(Shell) açtığınız zaman otomatik olarak kullancının home klasörü içerisinde açılış gerçekleşir, daha sonra kullanıcı istediği klasör içerisine girebilir. Şu kısmı net olarak anlamanız gerekmektedir, siz şu an tux klasörü içerisindesiniz diye diğer klasörlerin içerisinde işlem yapamaz değilsiniz, tam dizin yolunu yazarak istediğiniz işlemlerinizi yapabilirsiniz. Not : Her kullanıcının kendi dizini "/home/kullanıcı_adı" şeklinde tanımlanmıştır, genel olarak. Mesela benim home dizinim "/home/alax", sizinki ise "/home/sizin_kullanıcı_adınız" şeklinde olur. Bunun birde kısayolu bulunmaktadır. /home/kullanıcı_adı/ = ~/ Evet yukarıda gördüğünüz gibi tilde(~/) işareti yada yay işareti diyebilirsiniz, bu işaretin anlamı "/home/kullanıcı_adı" olur. Sadece ~ işaretini de yazabilirsiniz, fakat dizin yolu sonlarında / işareti kullanmanız herzaman için daha iyidir.
[alax@alax tux]$ pwd /home/alax/tux [alax@alax tux]$ cd ~/ [alax@alax ~]$ pwd /home/alax [alax@alax ~]$
Gördüğünüz gibi " cd ~/ " komutu ile kendi kullanıcı dizinime geçiş yaptım("cd ~/" yerine sadece "cd" yazabilirsiniz.). Nerede olursanız olun bu komut ile hemen home klasörü içerisine geçiş yapabilirsiniz. Tabi aktif kullanıcı kim ise onun kullanıcı dizinine geçersiniz. Siz Shell de Root olursanız o zaman aktif olan kullanıcı Root kullanıcısı olduğu için Root ana dizinine geçiş yaparsınız. Root ile Standart kullanıcı ayrımını nasıl yapacağınızı önceki derslerimizde öğrenmiştiniz. Nerede olduğumuza bakmadan tux klasörü içerisine girelim.
[alax@alax ~]$ cd ~/tux [alax@alax tux]$
" /usr/bin " klasörü içerisine girelim.
[alax@tux ~]$ cd /usr/bin/ [alax@alax bin]$ pwd /usr/bin [alax@alax bin]$
" /etc " klasörü içerisine girelim.
[alax@alax bin]$ cd /etc [alax@alax etc]$ pwd /etc [alax@alax etc]$
Şimdi tekrar home klasörümüz içerisindeki tux klasörüne geçiş yapalım.
[alax@alax etc]$ cd ~/tux [alax@alax tux]$ pwd /home/alax/tux [alax@alax tux]$
Bu kullanımın sadece cd komutu için olduğunu sanmayın. Mesela tux klasörü içerisindeyken /usr/bin klasörü içeriğini listeleyelim.
[alax@alax tux]$ ls /usr/bin . . mountpoint mouse-dpi-tool mouse-test mpeg2dec mpeg2vaenc mpeg2vldemo mpicalc msgattrib msgcat msgcmp msgcomm msgconv msgen msgexec msgfilter msgfmt msggrep msginit msgmerge msgunfmt msguniq msiexec msql2mysql mtdev-test mtrace munch mv mwaw2csv mwaw2html mwaw2raw mwaw2svg mwaw2text mwawFile mwawZip myisamchk myisam_ftdump myisamlog . . ... [alax@alax tux]$
Sizlerde şu anda buna benzer bir görüntüye sahip olmalısınız. Shell komut satırını temizleyiniz.(clear) Komut kullanımını şimdi şu şekilde yazabiliriz. komut /dizin/yolu Burada istediğiniz komutu kullanabilirsiniz. klasör oluşturmak, dosya oluşturmak, listeleme yapmak vb.. gibi komutları kullanabilmek için, o klasör içerisinde olacağız diye bir kural yok. İstediğiniz yerden istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Çalıştığınız dizinden bir nedenden dolayı başka bir dizine gittiniz diyelim, bir önceki dizine geri dönmek istiyorsunuz. Bunun için "-" tire işaretini kullanabilirsiniz.
[alax@alax tux]$ cd /usr/share/themes [alax@alax themes]$ pwd /usr/share/themes [alax@alax themes]$ cd - /home/alax/tux [alax@alax tux]$
Evet "tux" klasörü içerisindeyken, "/usr/share/themes" klasörü içerisine girdik. Daha sonra " cd - " komutu ile bir önceki dizine(örneğimizde tux klasörü oluyor.) geri döndük.